Genel

Sosyal Medyada E-ticaret Konusu Gelişmekte

Sosyal Platformlar E-Ticaret

Sosyal ticaret - sosyal medya platformlarında ürün veya hizmet satmak - reklam harcamalarına aşırı katkıda bulunmadan nispeten az çabayla perakende gelirini artırabilen bir pazarlama taktiğidir .

Bu yeni perakende stratejisi , pazarlamacıların dikkatini çekiyor. Sosyal alışveriş geçen yıl yüzde 35 büyüdü ve ABD satışları yaklaşık 38 milyar dolara ulaştı. Piyasa gözlemcileri, bu sayının 2023 yılına kadar 50 milyar dolara ulaşmasını veya aşmasını bekliyor.

Sosyal ticaretten yararlanmak , markalara tüketicilerin halihazırda kullandığı ve güvendiği platformlarda yeni kitlelere ulaşma yeteneği verir. Perakendeciler, satış sürecini kolaylaştırdığı ve potansiyel alıcılar platformdan ayrılmadan markaları yeni satın almalara maruz bıraktığı için sosyal medya platformlarını doğrudan satış için zahmetsiz buluyor.

Ürünleri doğrudan sosyal platformlardan satma eğilimi, kısmen kullanıcıların satın alma alışkanlıklarındaki değişimler tarafından yönlendiriliyor. Tüketiciler yıllardır sosyal medyayı vitrine çıkmanın kolay bir yolu olarak kullandılar. Benzer şekilde, perakendeciler farkındalık, topluluk, güven ve etki oluşturmak için sosyal platformlara güvendiler.

Sonuçta perakendeciler, ürünlerini satmak için Amazon, Walmart veya Shopify gibi e-ticaret sitelerini kullandılar; çünkü alışveriş yapanlar, dijital alışveriş sepetlerini doldurmak için bir sosyal platform olarak vitrin alışverişinden bu e-ticaret sitelerine atladılar.


Ticaret tarihi, insanların bir ürün satın almak için evlerini terk etmek zorunda kaldıkları bir zamanı gösterir. İnternet teknolojisi geliştiğinde bu değişti. Artık insanlar alışveriş yapmak için evlerinden çıkmıyor.


Tabii ki, salgın bu yönde itti. Ama ihtiyaç yaratmadı. Sadece gerekliliği kolaylaştırdı.

Çevrimiçi alışveriş, sosyal pazaryeri fikrine bir adım daha yaklaşan, yüksek kolaylık sağlayan bir deneyimdi. Artık gerçek şu ki, artık birçok farklı web sitesine gitmenize bile gerek yok. Artan zahmetsizlik ile tek bir ortamda her şey için alışveriş yapabilirsiniz, diye açıkladı.

Bu yörüngenin bir sonraki yinelemesinin, tüketicilerin zamanlarını harcadıkları her yerde gerçekleşen ticarete yönelik olduğuna inanıyorum. Zahmetsiz tüketim gibi. Gittikçe ticarettir. Facebook'tasınız, ürünler satın almanız için size sunuluyor. Veya Google'da veya YouTube'dasınız, zaman geçirdiğimiz tüm bu farklı ortamlar ticarete uygun hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir