Gelecek

Metaverse’de E-Ticaret Ödemelerinin Geleceği

Meta veri deposu, herkesin bahsettiği en son moda sözcüktür. Ancak perakendeciler için etkili bir satış kanalı mı? Şu anda çoğu için cevap hayır. Başarılı olmak için, aşılması gereken engeller vardır. Ödeme işlemleri bunlardan biridir.

Gerçekte, tüm ödemeler - satış noktasında nakit alışverişi dışında - artık sanal. Bir işletme, sanal dünyada Bitcoin gibi kripto para birimleri gibi alternatif ödeme yöntemlerini kabul etmesi gerektiğine inansa da , meta veri tabanında ödeme işlemleri için kripto para birimleri kullanmak zorluklarla doludur. Neden? Niye?

Ödemeler için Kripto ve Diğer Dijital Para Birimleri

Kripto para birimleriyle çalışmak, işletmeler için geleneksel ödemelerden daha zor olabilir. Bitcoin gibi kripto para birimleri ile değer değişir. Ek olarak, bunlar düzensizdir; ve birçok müşteri, tüketiciler tarafından yaygın olarak kullanılmadığı veya güvenilmediği için bunları bir ödeme şekli olarak kullanmayı tercih etmemektedir.

Sabit paralar kategorisindeki dijital para birimleri, fiat para birimleriyle desteklenerek daha az oynaklığa sahiptir (bu bile şüpheli olsa da), ancak henüz düzenleme yoktur.

Birçok ülke merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) geliştirirken ve şu anda bu tür ödemelere en çok güvenen ülkeler gibi görünse de, Federal Rezerv henüz bir CDBC'yi takip edip etmemeye karar vermiş değil.

Metaverse için düşünülebilecek bir diğer dijital para birimi ise kapalı döngü ödemedir. Bunlar, yalnızca bu belirli ortamda çalışacak olan "jetonlar" veya "tokenler" ile yapılan ödemelerdir. Aynı prensip kulüplerde ve tatil yerlerinde de var, ancak dijital alanda şu anda Fortnite gibi önceden “para birimi” satın alabileceğiniz ve yalnızca bu ortamda harcayabileceğiniz çevrimiçi oyunlarda kullanılıyorlar.

Kapalı döngü ödemeler, çoğunlukla kullanıcıyı gerçek para harcama bilincinden uzaklaştırmak için sunulur. Bu, kullanıcının donanım satın alabileceği ve yalnızca oyun "para birimi" ile ödeme yapabileceği oyunlarda gerçekleşir. Bu ödeme basit olmakla birlikte, tüm alanda değil, yalnızca özel mağazalarda geçerli olduğu için metaverinin genel fikriyle çelişmektedir.

Ayrıca, oyuncuların daha fazla harcama yapmasını sağlamak için, genellikle birinin satın aldığı miktara dayalı önemli bir indirim ölçeği vardır. Örneğin, 1000$ değerinde dijital teklifler almak için 100$ harcayın. Tüccarların bu tür büyük indirimler sunması mümkün olmadığından, meta veri deposunda satın alınan gerçek dünya eşyaları durumunda bu işe yaramaz.

Biyometri ile Geleneksel Ödeme Yöntemleri 

Meta veri deposundaki ödemeler söz konusu olduğunda, geleneksel ödeme yöntemleri iyi bir seçenektir. Ek olarak, bu sanal ortamda, bu ödeme yöntemlerini doğrulamak için biyometri kullanılabilir.

Juniper Research'e göre, 2025 yılına kadar yaklaşık 1,4 milyar insanın bir ödemeyi doğrulamak için yüz tanıma teknolojisini kullanması bekleniyor, bu rakam 2020'de kullananların iki katından fazla. Özellikle meta veri deposu bağlamında biyometrik teknolojisini kullanmanın mantıklı olmasının birkaç iyi nedeni vardır.

Sanal bir ortamda, tüketicilerin uzun parolaları nasıl yazacaklarını belirlemektense sesleriyle ödeme yapmaları çok daha kolaydır. Tüketiciler hız ve rahatlığa değer veriyor ve perakendeciler dolandırıcılık riskini azaltmak için güvenli ödeme işlemlerini kolaylaştırırken ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Bu nedenle, biyometrinin meta veri tabanında ödemeleri kolaylaştırmada önemli bir rol oynaması gerektiği açıktır.

Perakendeciler nelere dikkat etmeli? Tüketicilerin ödemelerini kolay ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeleri gerekecek. İşte bunu başarmanın bazı yolları:

  • Ödeme sürecini destekleyen ödeme platformu, tüketicilerin sanal dünyada kullandığı cihazları tanıyabilmelidir.
  • Tıkla-Öde, Apple Pay ve PayPal gibi basit bir kullanıcı arayüzüne sahip ödeme yöntemlerini dahil edin.
  • Kullanıcıların ses tanıma, göz taramaları veya her ikisiyle kimlik doğrulamasını sağlayan ödeme seçeneklerini inceleyin (3D gözlükler bunu desteklediğinde).
  • Temsil edilen kimlik doğrulamasını destekleyen ödeme seçeneklerini ve sağlayıcıları göz önünde bulundurun. Bununla perakendeciler, kimlik doğrulama sürecini devralabilir ve düzenleyicilere kimlik doğrulamanın yürütüldüğünü bildirebilir, böylece tekrar yapmak zorunda kalmazlar. Bu, satıcıların kimlik doğrulamayı müşteri yolculuğunda başka bir yerde ele almasını kolaylaştırabilir ve hassas ödeme sürecinde olması gerekmez.

Gelecek ne gösterir?

Bu sanal dünyada yatırımlar artıyor. Mastercard kısa süre önce, metaverse'de çalışması amaçlanan ve müşterilerin yüzlerini veya ellerini kullanarak biyometrik ödemeler yapmalarını sağlayan yeni teknolojiyi test ettiğini duyurdu. Capital One'ın sanal kredi kartları ve takas edilemeyen tokenlar (NFT'ler) ile meta veri tabanına gireceğine dair son duyurusu bunu daha da desteklemektedir.

İLGİLİ MESAJLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir