Teknoloji

Elektrik Kesintisinde Windows’u

Elektrik Kesintisinde Otomatik Yeniden Başlatılacak Şekilde Yapılandırma

Kötü amaçlı yazılım ve bilgisayar korsanlığı dışında hiçbir şeyin Windows 10 veya Windows 11 bilgisayarınızın sağlığı için elektrik arızasından daha tehlikeli olma potansiyeli yoktur.

Hava koşullarından kaynaklanan elektrik kesintileri veya diğer çeşitli olaylar bir anda meydana gelebilir ve sizi veri kaybıyla baş başa bırakabilir.

Elbette, bilgisayarlarınızı ve modemlerinizi doğrudan aşırı gerilim koruyucu şeritlere takmanız, olası hasarları azaltmaya yardımcı olur. Aşırı gerilim koruyucular, normalde dalgalanan enerji seviyelerinden kaynaklanan zararlı arızalara karşı etkili korumadır.

Ancak, ani bir elektrik kaybı bilgisayar donanımınızı düzleştirdiğinde, güç tüketen işletim sisteminizi canlandırmaya hazır mısınız?

Güç geri yüklendikten sonra bile, donanımın "takılması" ve yeniden başlatılamaması riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu, bilgisayardan uzaktaysanız ve kutunun gücünü tekrar açacak kimse yoksa, daha da endişe vericidir. Bu, güvenlik kameraları ve kablosuz yazıcılar gibi kritik aksesuarlarınızın, ışıklar yandıktan sonra çevrimdışı kalacağı anlamına gelir.

Windows 11'e yükseltme, dahili Microsoft sihirbazında bazı değişiklikler getirdi. Aşağıda ayrıntıları verilen işlemler, bilgisayarınızın mevcut Windows sürümüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Windows'a Otomatik Giriş Nasıl Yapılır?

Bir elektrik kesintisinden sonra yeniden oturum açmak zorunda kalmadan Windows'u tamamen yeniden başlatabilmek kullanışlıdır. İşlem, uygulamak için yalnızca birkaç adımla basittir.

Microsoft'un bu görev için görünürde bir sistem ayarına sahip olacağı düşünülebilir. Ama hayır.

Gelişmiş Kullanıcı Hesapları Kontrol Panelini değiştireceksiniz. Bu tamirattan bazılarını yapmak için biraz farklı seçeneklerin mevcut olduğunu unutmayın. Bu yönergeler, daha az deneyimli Windows kullanıcıları için uygun olan en basit ve en doğrudan yaklaşımı sağlar.

Adım 1. Görev çubuğundaki Başlat Menüsü düğmesine sağ tıklayın.

Adım 2. Menü seçenekleri listesinin alt ucundaki Çalıştır komutunu tıklayın.

Adım 3. Çalıştır komut penceresinde Aç alanına şu komutu girin: netplwiz

amam'a tıklayın veya Enter tuşuna basın.

Adım 4. Lütfen, son Windows sürümlerinin, donanım bileşenlerini korumak için bir sistem hatası oluştuğu her durumda otomatik olarak yeniden başlatmayı tetikleyen güvenli bir mekanizma içerdiğini unutmayın. Şimdi işin püf noktası, güvenlik kameralarınızı ve diğer önemli çevre birimlerini çevrimiçi tutmak istiyorsanız, oturum açmak için hazır bulunmanıza gerek kalmadan işletim sistemini otomatik olarak yeniden başlayacak şekilde yapılandırmaktır.

Anahtar, Gelişmiş Kullanıcı Hesapları kontrol paneli uygulamasında değişiklik yapmaktır. Bu resmi isme rağmen, Windows sürümünüze bağlı olarak bir uygulama olmayabilir veya Windows Denetim Masasında bulunmayabilir.

Bu "Anahtar" a erişmek, çalıştırdığınız Windows sürümüne (ve bazen derlemeye) göre değişir. Bazı adımlar çakışır ve her iki Windows sürümünde de çalışır. Bazıları yapmaz.

Çalıştır iletişim alanına WIN+R yazarak Gelişmiş Kullanıcı Hesapları ayarlarını açın.

Kullanıcılar sekmesinde, "Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmelidir" seçeneğinin yanındaki kutunun İŞARETİNİ KALDIRIN.

Şimdi etiketlenmiş üç alan görmelisiniz:

  • Kullanıcı adı
  • Şifre
  • Şifreyi Onayla

Her alana bir şey girmelisiniz.

Adım 5. Bu kısım biraz zor olabilir. Kullanıcı Adı alanına “doğru” bir şey girmelisiniz. Bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, Windows'ta oturum açmak için kullanılan e-posta adresinizin tamamını girmelisiniz. Yalnızca varsayılan bir kullanıcı adı girmek işe yaramaz.

Sonraki iki alan, Windows oturum açma parolanızı gerektirir. Her ikisini de TAM OLARAK girmezseniz, otomatik giriş çalışmayacaktır.

Adım 6. Panelin sağ alt kısmındaki OK düğmesine tıklayın. Bu sizi Kullanıcı Hesapları paneline döndürür.

Adım 7. Bu panelin sağ alt köşesinde UYGULA düğmesi gri değilse, UYGULA'yı tıkladığınızdan emin olun. 

Adım 8. Bu panelin alt kısmında bulunan OK butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows oturum açma kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmediğine dikkat edin. Bu, bilgisayarınızın her açıldığında Windows masaüstünüze otomatik olarak yükleneceğini onaylar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir